هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

رئالیسم جادویی یکی از جذاب ترین و خاص ترین سبک های ادبی می باشد که می تواند شما را در خوداش غرق کند و به دنیای عجیب و جادویی اما واقعی ببرد.

شایانیوز- از گذشته های دور تا به امروز انسان ها به جادو باور داشته اند و زندگی خود را با آن گره زده اند، شاید این روزها دیگر کمتر کسی باشد که به جادو ایمان راسخ داشته باشد و یا زندگی خودش را گره خورده به آن بداند اما همچنان این تعلق خاطر از نیاکان ما به ما به ارث رسیده است و شاید بیشتر از هر چیز دیگری ما امروزه سعی می کنیم تا این نیاز و تعلق خاطر را با تماشای فیلم ها و سریال های ماورایی و یا خواندن کتاب هایی که رنگ بوی جادو و اتفاقات غیر معمول دارند تسکین دهیم. اما شاید آنچه که در ارتباط با حتا شاهکار های سینمایی و یا شاهکار های ادبی در این زمینه کمی ناخوشاید به نظر می رسد غیر واقعی به نظر رسیدن بیش از اندازه داستان آن هاست؛ و درست در همین لحظه است که رئالیسم جادویی مانند یک جادو از راه می رسد.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

رئالیسم جادویی سبکی از ادبیات و زیر شاخه ای از رئالیسم می باشد، به معنای این که داستانی که نویسنده پیش روی شما قرار می دهد، روایتی عجیب و بیش از حد ماورایی نیست، و یا شخصیت های داستان موجودات افسانه ای نیستند بلکه شما با یک داستان و المان هایی رئال و حقیقی رو به رو هستید که به ناگاه با یک عنصر جادویی و غیر واقعی رو به رو می شوید و این اتفاق به قدری آهسته و البته درست صورت می گیرد که شاید حتا غیر واقعی بودن آن را از یاد ببرید.

اگر شما از آن دست افرادی هستید که با اتفاقات غیر معمول و تخیلات تازه و نوآورانه ارتباط برقرار می کنید و از آن ها لذت می برید بدون شک با خواندن آثاری که در این سبک نوشته شده اند غرق در لذت می شوید؛ پس با ما همراه باشید که در ادامه ما هفت مورد از بهترین آثار رئالیسم جادویی را با شما به اشتراک می گذاریم که باید آن ها را بخوانید چون حقیقتا هر کدام یک شاهکار بی نظیر هستند.

۱.مرشد و مارگاریتا اثر میخائیل بولگاکف

مرشد و ماریگاریتا یکی از برترین های ادبیات روسیه و یکی از شاهکارهای ادبی قردن بیستم به شمار می رود؛ رمانی که عناصر فلسفی، عاشقانه و البته جادویی را در دل خود جای داده است. مرشد و مارگاریتا از آن دست کتاب هایی است که ممکن است برای برخی از افراد سنگین به نظر برسد چرا که در ابتدای داستان شما با حجمی از مسائل و اتفاقات بی ربط رو به رو می شوید اما به مرور متوجه می شوید که هیچ اتفاقی بی ربط نمی باشد.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

۲.فرزندان سانچز اثر اسکار لوئیس

اسکار لوئیس، خالقِ فرزندان سانچز، فارق التحصیل رشته مردم شناسی می باشد؛ و شاید همین یک جمله کافی باشد تا بتوانید حدس بزنید قرار است با چه داستانی رو به رو شوید. فرزندان سانچز را در جهان به عنوان یکی از تاثیر گذار ترین آثار ادبی به حساب می آورند که به طرز اعجاب انگیزی به مسئله فقر پرداخته است؛ لوئیس به زیبایی نشان داده است که تولد در یک خانواده فقیر می تواند چه تبعاتی در پی داشته باشد. درست است که فرزندان سانچز دارای سبک ادبی رئالیسم جادویی می باشد اما جالب است بدانید که یکی از برترین ویژگی های این اثر مستندگونه بودن آن است.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

۳.عزاداران بَیَل اثر غلامحسین ساعدی

زمانی که به مسئله رئالیسم جادویی در ادبیات ایران می پردازیم امکان ندارد که بتوانیم از کنار نام غلامحسین ساعدی بی تفاوت عبور کنیم. عزاداران بیل یکی از برترین های رئالیسم جادویی در ادبیات فارسی به حساب می آید که شامل هشت داستان کوتاهِ به هم پیوسته است. قطعا با داستان گاو آشنایی دارید؛ مشدی حسنی که در غم از دست دادن گاو عزیزش هویت خود را از دست می دهد، گاو یکی از هشت داستان این کتاب می باشد.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

۴.صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز

یک قدم فراتر از تمامی نویسندگان و آثارِ رئالیسم جادویی نام گابریل گارسیا مارکز و شاهکار او، صد سال تنهایی می درخشد. صد سال تنهایی بی شک یکی از بزرگترین شاهکارهای ادبی در تمام ادوار است، با این حال خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد نمی دهیم. صد سال تنهاییِ مارکز رمان سنگینی است که نیاز به آماده سازی دارد، اگر با سبک رئالیسم جادویی به خوبی آشنا نیستید و تا کنون چندین کتاب مختلف از مارکز را نخوانده اید ابدا به سراغ صد سال تنهایی نروید که نه از خواندن آن لذت خواهید برد و نه اصلا چیزی سر در خواهید آورد؛ اما به شما قول می دهیم که اگر این کتاب را در زمان مناسب بخوانید بدون شک غرق در لذت خواهید شد. صد سال تنهایی از آن دست کتاب هایی است که نه قدیمی می شود و نه به مردم خاصی تعلق دارد.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

۵.عشق در زمان وبا اثر گابریل گارسیا مارکز

مگر می شود در لیستی مربوط به آثار رئالیسم جادویی تنها به یک اثر از گابریل گارسیا مارکز قناعت کرد؟! عشق در زمان وبا یکی دیگر از آثار بی نظیر این نویسنده می باشد که آن قدر ها خوانش سختی ندارد به علاوه این داستان رنگ و بویی عاشقانه دارد که خواندن آن را برای شما دلپذیر تر می کند. شاید برایتان جالب باشد که بدایند برخی از منتقدان عشق در زمان وبا را بهترین اثر به جا مانده از گابریل گارسیا مارکز می دانند.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

۶.شرق بنفشه اثر شهریار مندنی پور

شهریار مندنی پور یکی از مهمترین نویسندگان ایرانی به حساب می آید که شرق بنفشه نیز از ماندگارترین آثار او می باشد. این کتاب شامل نُه داستان کوتاه است که هر کدام روایتگر زندگی افرادِ مختلفی در جامعه می باشد که از فرط تنهایی و ناامیدی به عشق پناه می برند اما آیا عشق واقعا راه نجات آن هاست؟! شرق بنفشه دارای زبانی ایهام گونه اما پرکشش است که خواندن آن را برای شما بسیار لذت بخش و دلچسب می کند. به شما پیشنهاد می کنیم که حتما وقتی را برای خواندن این اثر ارزشمند در نظر بگیرید.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

۷.کافکا در کرانه اثر هاروکی موراکامی

این روزها امکان ندارد که کسی نام کافکا در کرانه و هاروکی موراکامی را نشنیده باشد. کافکا در کرانه معروف ترین اثر این نویسنده بزرگ ژاپنی است که از محبوبیت بسیاری هم برخوردار است. موراکامی به طرز جالب توجهی شخصیت های داستان را به نوعی جهت دهی می کند که به دنبال پاسخ پرسش های فلسفی می روند. کافکا در کرانه نیز از آن دست آثاری است که به نظر می آید شما با دو روایت جدایِ از هم رو به رو هستید اما اگر صبوری به خرج دهید می بینید که چطور این روایات به هم گره می خورند.

هفت رمان با داستان واقعی و کلی اتفاق سحرآمیز؛ شاهکارهایی به سبک رئالیسم جادویی

لازم به ذکر است که تمامی آثار ذکر شده در بالا به فارسی ترجمه شده اند و شما می توانید با خیال راحت به خواندن آن ها بپردازید.

به نظر شما کاربران شایانیوز چه کتاب های دیگه ای باید در این لیست قرار بگیرند؟ نظرات و پیشنهاد های خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : شایا نیوز

مطلب پیشنهادی

تیپ زیادی مجلسی الهام حمیدی که جواهر دوزیه و واسه برقش باس عینک زد؛ لنزَ باخ!

الهام حمیدی سبک کاریش اینجوریه که تو سریالا همیشه مظلومه و همسر پیامبراست ولی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.