تاریخ دقیق ولادت امام علی النقی الهادی (ع) در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق ولادت امام علی النقی الهادی (ع) در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق ولادت امام علی النقی الهادی (ع) در تقویم شمسی برابر است با :

روز جمعه ۲۴ تیر سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق ولادت امام علی النقی الهادی (ع) در تقویم قمری برابر است با :

روز جمعه ۱۵ ذی الحجه سال ۱۴۴۳

تاریخ دقیق ولادت امام علی النقی الهادی (ع) در تقویم میلادی برابر است با :

روز جمعه ۱۵ جولای سال ۲۰۲۲

 

حضرت امام ابوالحسن، علی النقی الهادی (علیه السلام) ، ملقب به « امام هادی (ع) » ، دهمین پیشوای شیعیان ، در ۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری ، در اطراف مدینه منوره ، در محلی به نام ” صریا ” متولد گشت.

پدر بزرگوارشان ؛ حضرت امام جواد (ع) و مادرشان، بانوی گرامی؛ سمانه مغربیه است که بانویی بافضیلت و باتقوا بود.

امام هادی (ع) در سن ۶ یا ۸ سالگی ، یعنی در سال ۲۲۰ هجری، پس از شهادت پدر ارجمندشان ؛ حضرت امام جواد (ع) به امامت رسیدند. 

مدت ۳۳ ساله امامت حضرت هادی الائمه (ع) با خلافت معتصم، واثق، منتصر، مستعین، معتز و متوکل عباسی معاصر بود.
آن حضرت و فرزند گرامی ایشان ؛ امام حسن عسکری (علیهما السلام) ، به « عسکریین » شهرت یافتند ، زیرا خلفای بنی عباس ، ایشان را از سال ۲۳۳ به سامرا (عسکر) برده و تا آخر عمر پربرکتشان در آنجا ، تحت نظر قرار دادند.

حضرت امام هادی (علیه السلام) به القاب دیگری مانند : « نقی » ، « عالم » ، « فقیه » ، « امین » و « طیب » ، شهرت داشت و کنیه مبارک ایشان نیز « ابوالحسن » است.

امام علی النقی (ع) ، دارای نفس زکیه و عزمی راسخ و همتی عالی بود و عظمت شخصیت آن بزرگوار (ع) به قدری زیاد است که دوست و دشمن را به اعتراف واداشته است.

قسمتی از این اعترافات ، مبتنی بر شخصیت آن امام همام (ع) به لحاظ معنوی و اخلاقی و بخشی دیگر ناشی از ابعاد علمی آن حضرت (ع) و شمه ای هم ، نتیجه کراماتی است که از آن بزرگوار (ع) صادر شده است.

آن حضرت (ع) ، سرانجام در ۳ ماه رجب سال ۲۵۴ هجری قمری و در سن ۴۲ سالگی ، توسط متوکل عباسی به شهادت رسید و مرقد شریف ایشان هم ـ در جوار مرقد فرزند بزرگوارشان ؛ حضرت امام حسن عسکری (ع) ـ در شهر سامراء، ملجاء و پناه شیعیان و عاشقان است.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق روز جهانی تالاب ها در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی تالاب ها در تقویم شمسی برابر است با : روز جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *