تاریخ دقیق روز غزه در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق روز غزه در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق روز غزه در تقویم شمسی برابر است با :

روز پنجشنبه ۲۹ دی سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق روز غزه در تقویم قمری برابر است با :

روز پنجشنبه ۲۶ جمادی الثانی سال ۱۴۴۴

تاریخ دقیق روز غزه در تقویم میلادی برابر است با :

روز پنجشنبه ۱۹ ژانویه سال ۲۰۲۳

 

در ۲۹ دی ماه سال ۱۳۸۷ مردم غزه پس از مقاومت ۲۲ روزه در برابر حمله رژیم صهیونیستی اسرائیل موسوم به «عملیات سرب گداخته»، آنان را وادار به عقب نشینی کردند و ابهت پوشالی اسرائیل را از میان بردند. ۲۹ دی به این مناسبت «روز غزه» نامیده شده است.

تاریخچه روز غزه

هفتم دی ماه سال ۱۳۸۷ (۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۸) روزی است که رژیم صهیونیستی به غزه حمله کرد و کشتار بی رحمانه به نام «عملیات سرب گداخته» علیه مقاومت آغاز شد. رژیم ستمگر صهیونیستی فکر می‌کرد طی یک دوره کوتاه ۷ تا ۱۰ روزه می‌تواند جریان مقاومت را از بین ببرد و یا آن را آنقدر تضعیف کند که توانایی مخالفت با طرح‌های اسرائیلی-آمریکایی را نداشته باشد! در این جنگ رژیم صهیونیستی برای اولین بار با تمام توان و نیرو‌های خود و با حمایت قدرت‌های بیرونی مثل آمریکا در صدد حذف کامل حماس بود، اما حماس نشان داد که توان ایستادگی و مقاومت در مقابل رژیم مسلح و مورد حمایت صهیونیستی را دارد. صهیونیست‌ها  پس از ۲۲ روز یعنی در تاریخ ۲۹ دی ماه با سرافکندگی از نوار غزه مجبور به عقب نشینی شدند. ۲۹  دی ماه به این مناسبت و به پاسداشت مقاومت سلحشورانه حماس و مردم غزه به نام «روز غزه» نامگذاری شد.

تعریفی از غزه

غزه (به عربی: غزه) نام یک شهر با جمعیت حدود ۴۱۰ هزار نفر است که از اعراب فلسطینی تشکیل شده و در نوار غزه قرار دارد. غزه در درگیری نیرو‌های جنبش فتح، تحت کنترل گروه «حماس» در آمد. در انتخابات سال ۲۰۰۵ حماس با رای قاطع در انتخابات شهرداری‌های غزه پیروز شد.
نوار غزه با ۴۰ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر عرض در کنار دریای مدیترانه واقع شده و با مصر و فلسطین اشغالی هم مرز است. در منطقه نوار غزه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

این منطقه که در پایان جنگ اعراب و اسراییل در سال ۱۹۴۸ توسط مصر اشغال شده بود؛ در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به اشغال رژیم صهیونیستی در آمد و بالاخره در سپتامبر ۲۰۰۵ با عقب نشینی نیرو‌های رژیم صهیونیستی تحت کنترل حکومت فلسطین قرار گرفت. در سال ۲۰۰۸ نیز مورد حمله رژیم صهیونیستی قرار گرفت، اما با مقاومت ۲۲ روزه حماس و مردم غزه، اشغالگران را مجبور به عقب نشینی مفتضحانه کرد.
این منطقه مهم که هم اکنون تحت کنترل جنبش حماس قرار دارد، دارای ۱۱ کیلومتر مرز مشترک با مصر، ۵۱ کیلومتر مرز مشترک با فلسطین اشغالی، و ۴۰ کیلومتر ساحل مدیترانه‌ای است. مهم‌ترین بخش نوار غزه «شهر غزه» است که از نظر تراکم جمعیتی متراکم‌ترین شهر جهان است.

اهمیت روز غزه برای ایران

فلسطین و دفاع از مسلمانان این سرزمین، با توجه به شعار دفاع از مظلومین که همیشه شعار نظام جمهوری اسلامی بوده، از دغدغه‌های اصلی ایران اسلامی است. پیش از این امام خمینی در طول سال‌های اشغالگری رژیم صهیونیستی، با نامگذاری هوشمندانه «روز جهانی قدس»، حمایت از فلسطینیان را به عنوان یک مسئله راهبردی برای نظام جمهوری اسلامی ایران تعیین کرده بود.
غزه به این دلیل که خط مقدم مسلمانان و شیعیان در مقابله با اسرائیل و نزدیک‌ترین مکان برای ضربه زدن به پیکره رژیم اسرائیل است برای مسلمانان و جمهوری اسلامی اهمیت استراتژیکی دارد. از طرفی نوار غزه برای اسرائیل هم دارای اهمیت فراوانی است، زیرا غزه به مصر که شاهراه انرژی و امنیت اسرائیل بوده نزدیک است و آن‌ها با تصرف این منطقه می‌توانند کل فلسطین را اشغال کنند و دغدغه آسیب پذیری خود را از بین ببرند.
مقاومت و پیروزی‌های غزه در جنگ ۸ روزه و ۲۲ روزه به مردم دنیا نشان داد که «قدرت ایمان» در مقابل تجهیزات نظامی و ساز و برگ ارتش دوم دنیا پیروز است و ابهت پوچ و پوشالی اسرائیل را از بین برد. پیروزی‌های مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست معادلات غرب و اسرائیل را در منطقه غرب آسیا به دنبال داشت و محبوبیت سردمداران رژیم اسرائیل را بین مردمش کاهش داد و اعتبار و عزت جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان را بین مسلمانان جهان افزود.
سانسور شدید خبری و سکوت رسانه‌های غربی از جنایات اسرائیل در این منطقه و حمایت آمریکا و اروپا از اسرائیل و وتو کردن لایحه‌ها و قطعنامه‌های ضداسرائیلی؛ سکوت جامعه جهانی در برابر جنایات رژیم اسرائیل در این منطقه را موجب شده که با نامگذاری «روز غزه» در ۲۹ دی ماه این خیانت بی جواب نمانده و صدای مظلومیت مردم غزه را به جهانیان رسانده است.

هدف از گرامیداشت روز غزه

مقاومت مردم مظلوم غزه با دستان خالی مقابل نظامیان مسلح صهیونیست به ملت‌های عرب زبان نشان داد که می‌توان با توکل به خدا و ایمان و بردباری، زورگویان جهان را به خاک خواری و زبونی نشاند. روز غزه مانند روز جهانی قدس فرصتی است تا فریاد مظلومیت و حق طلبی مردم مظلوم غزه با وجود سرپوش گذاشتن رسانه‌های غربی بر جنایات رژیم صهیونیستی به گوش جهانیان برسد.
همچنین در این روز، مقاومت و حماسه آفرینی مردم شجاع غزه در دفاع از سرزمینشان و پیروزی آنان در بیرون راندن اشغالگران صهیونیست در ۲۹ دی ماه گرامی داشته می‌شود.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق پایان ماه ربیع الاول در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق پایان ماه ربیع الاول در تقویم شمسی برابر است با : روز دوشنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *