تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم شمسی برابر است با :

روز دوشنبه ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم قمری برابر است با :

روز دوشنبه ۲ رمضان سال ۱۴۴۳

تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم میلادی برابر است با :

روز دوشنبه ۴ آوریل سال ۲۰۲۲

 

از سال ۱۳۹۴ با پیشنهاد “مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی” و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز پانزدهم فروردین ماه به عنوان “روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی” شناخته می­‌شود و در این روز، تأسیس این مرکز و جمع‌آوری و شناسایی تنوع ژنتیکی موجود در کشور را گرامی می‌داریم.

پایه گذاری علم ژنتیک به سه سال پس از مرگ گرگور مندل، راهب و عالم اتریشی، برمی­‌گردد. در سال ۱۸۸۶، مقاله­‌ی این راهب در زمینه‌­ی نحوه­‌ی به ارث رسیدن صفات در گیاه لوبیا به چاپ رسید. اکتشاف اسید هسته توسط میشر و آزمایشات گریفیت برای تهیه واکسن ذات الریه، مقدماتی را برای ارتباط وراثت و ژن ها فراهم نمودند. نیمه­‌ی دوم قرن ۲۰ را با عنوان دوره­­‌ی DNA و ژنوم می‌­شناسیم. این دوره، با کشف ساختار مارپیچ دوگانه­‌ی DNA توسط فرانسیس، کریک و رزالیند در کتب علمی و تاریخی برجسته شده است. جوانه زدن شاخه‌های جدید در علم ژنتیک و درخشان شدن اهمیت آن در تمامی حوزه­‌های علوم زیستی و حتی غیر زیستی، پای خود را حتی به پروژه­‌های ملی و زیستی باز نمود.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق شهادت امام جعفر صادق (ع) در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق شهادت امام جعفر صادق (ع) در تقویم سال ۱۴۰۱ را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.