تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم شمسی برابر است با :

روز دوشنبه ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم قمری برابر است با :

روز دوشنبه ۲ رمضان سال ۱۴۴۳

تاریخ دقیق روز ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم میلادی برابر است با :

روز دوشنبه ۴ آوریل سال ۲۰۲۲

 

از سال ۱۳۹۴ با پیشنهاد “مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی” و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز پانزدهم فروردین ماه به عنوان “روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی” شناخته می­‌شود و در این روز، تأسیس این مرکز و جمع‌آوری و شناسایی تنوع ژنتیکی موجود در کشور را گرامی می‌داریم.

پایه گذاری علم ژنتیک به سه سال پس از مرگ گرگور مندل، راهب و عالم اتریشی، برمی­‌گردد. در سال ۱۸۸۶، مقاله­‌ی این راهب در زمینه‌­ی نحوه­‌ی به ارث رسیدن صفات در گیاه لوبیا به چاپ رسید. اکتشاف اسید هسته توسط میشر و آزمایشات گریفیت برای تهیه واکسن ذات الریه، مقدماتی را برای ارتباط وراثت و ژن ها فراهم نمودند. نیمه­‌ی دوم قرن ۲۰ را با عنوان دوره­­‌ی DNA و ژنوم می‌­شناسیم. این دوره، با کشف ساختار مارپیچ دوگانه­‌ی DNA توسط فرانسیس، کریک و رزالیند در کتب علمی و تاریخی برجسته شده است. جوانه زدن شاخه‌های جدید در علم ژنتیک و درخشان شدن اهمیت آن در تمامی حوزه­‌های علوم زیستی و حتی غیر زیستی، پای خود را حتی به پروژه­‌های ملی و زیستی باز نمود.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم شمسی برابر است با : روز جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *