تاریخ دقیق روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در تقویم شمسی برابر است با :

روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در تقویم قمری برابر است با :

روز چهارشنبه ۱۷ شوال سال ۱۴۴۳

تاریخ دقیق روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در تقویم میلادی برابر است با :

روز چهارشنبه ۱۸ می سال ۲۰۲۲

 

از سال ۱۹۷۷ تا کنون شورای بین المللی موزه ها ، روز ۱۸ ماه می‌ برابر با ۲۸ اردیبهشت را به عنوان روز جهانی موزه اعلام کرده و جشن گرفته است. بازدید از موزه ها در این روز برای عموم رایگان است.
شورای بین المللی موزه‌ها (ICOM) از سال ۱۹۷۷ تا کنون، روز ۱۸ ماه می‌را به عنوان روز جهانی موزه (International Museum Day) اعلام کرده و جشن گرفته است.
موزه (museum) یا آثارخانه به مکان خاصی که در آن مجموعه‌ای از آثار باستانی و صنعتی و اشیاء با ارزش را به معرض نمایش می‌گذارند، گفته می‌شود.

این رویداد هر سال یک شعار با موضوع مشخص را برجسته می‌کند و با ایجاد فرصت برای متخصصین موزه که در این روز امکان دیدار مستقیم با مردم را به دست می‌آورند چالش‌هایی که موزه‌ها با آن روبرو هستند را  مطرح می‌کند. در واقع هدف این روز جهانی آن است که موزه جایگاه خود را به عنوان یک نهاد غیر خصوصی و دائمی برای عموم مردم به دست بیاورد. نهادی که با نگهبانی از میراث ملموس و ناملموس بشریت در هر کشور، در خدمت و برای توسعه جامعه است. در واقع این نهاد محیطی را برای اهداف آموزشی، مطالعه و لذت بردن ایجاد می‌کند؛ بنابراین روز جهانی موزه فرصتی است برای بالا بردن آگاهی عمومی در مورد نقش بین المللی موزه‌ها در توسعه جامعه امروز.

هدف از روز جهانی موزه (IMD) افزایش آگاهی عمومی در مورد این واقعیت است که «موزه‌ها یک ابزار مهم تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ‌ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح در میان مردم هستند.» با رایگان بودن بازدید از موزه‌ها و ارتباط مستقیم کارشناسان موزه‌ها با مردم در روز جهانی موزه در جهت این آگاهی رسانی گام برداشته می‌شود.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم شمسی برابر است با : روز جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *