تاریخ دقیق روز جهانی دریانورد در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق روز جهانی دریانورد در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق روز جهانی دریانورد در تقویم شمسی برابر است با :

روز شنبه ۴ تیر سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق روز جهانی دریانورد در تقویم قمری برابر است با :

روز شنبه ۲۵ ذی القعده سال ۱۴۴۳

تاریخ دقیق روز جهانی دریانورد در تقویم میلادی برابر است با :

روز شنبه ۲۵ ژوئن سال ۲۰۲۲

 

تاریخچه نام‌گذاری “روز جهانی دریانورد” بر می‌گردد به  کنفرانس دیپلماتیک بازنگری کنوانسیون استانداردها، آموزش و گواهینامه‌های دریانوردی (STCW)  که در ژوئن ۲۰۱۰  میلادی در شهر مانیل برگزار شد. کنوانسیون STCW در اصل به مقوله دریانوردان می‌پردازد، در کنفرانس دیپلماتیک بازنگری STCW، نگارش جدید این کنوانسیون تدوین و در روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۰ در مانیل به تصویب رسید.

یکی از مهم‌ترین مصوبات کنفرانس مانیل این بود که اعضا تصمیم گرفتند به منظور قدردانی از زحمات دریانوردان کشورهای عضو، در ۲۵ ژوئن هر سال (چهارم تیر ماه) مراسمی تحت عنوان روز دریانورد برگزار شود و تمام کشورهای عضو موظف شدند تا روز دریانورد را در تقویم دریایی خود ثبت و از دریانوردان به پاس زحمات فراوانی که می کشند در این روز تقدیر و تشکر به‌عمل آورند.

بر همین اساس از سوی سازمان بنادر و دریانورد جمهوری اسلامی ایران روز چهارم تیرماه هر سال به‌عنوان “روز دریانورد” تعیین و در تقویم دریایی کشور درج شد. بنابراین هرساله در این روز مهم مراسمی جهت قدردانی و سپاس از زحمات هزاران دریانوردی که در بخش‌های مختلف صنعت حمل و نقل بین المللی دریایی و خدمات وابسته به آنها مشغول کار و تلاش هستند برگزار می‌شود. هدف از این مراسم جلب توجه بیشتر به نحوه زندگی، معیشت و اقتصاد این قشر زحمتکش و دریادل جامعه است. درحال حاضر  بیش از یک و نیم میلیون دریانورد در سرتاسر جهان مشغول فعالیت هستند.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق عید فطر در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق عید سعید فطر در تقویم شمسی برابر است با : روز شنبه ۲ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *