تاریخ دقیق روز جهانی دانشجو در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق روز جهانی دانشجو در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق روز جهانی دانشجو در تقویم شمسی برابر است با :

روز پنجشنبه ۲۶ آبان سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق روز جهانی دانشجو در تقویم قمری برابر است با :

روز پنجشنبه ۲۲ ربیع الثانی سال ۱۴۴۴

تاریخ دقیق روز جهانی دانشجو در تقویم میلادی برابر است با :

روز پنجشنبه ۱۷ نوامبر سال ۲۰۲۲

 

۱۵ نوامبر در گوشه ای از جهان روز خاکسپاری دانشجویی اهل چک بود که توسط حمله فاشیسم و استبداد به قتل رسید. ودر ۱۷ نوامبر همان سال ۹ دانشجوی دیگر که در تظاهرات مراسم خاکسپاری این دانشجو حضور داشتند توسط نظامیان اعدام شدند و ۱۲۰۰ دانشجوی دیگر در خوابگاهشان مورد حمله قرار گرفته و به بازداشتگاه نظامی نازی ها منتقل شدند.

دانشجویان سراسر جهان پس از این واقعه در گردهمایی خویش در مجمع جهانی دانشجویان در سال ۱۹۴۱ در لندن این روز را به عنوان روز جهانی دانشجو نام نهادند و از ان روز به بعد هر سال به عنوان اعتراض در دانشگاههای بیشتر کشورهای جهان مراسمی بر پا می شود واگر چه برخی از این مراسمات توسط حکومت های مستبد وایدئولوژیک باز هم به خاک و خون کشیده می شود ولیکن این سنت در جهان تا بدین روز ادامه داشته است.

۴۴ سال بعد در ۱۷ نوامبر ۱۹۷۴ در یونان نیز تانک های نظامی به دانشجویان پلی تکنیک آتن که ۴ روز را در دانشگاه تحصن کرده بودند یورش بردند و به کشتار دانشجویان پرداختند آمار کشته ها هیچوقت به درستی اعلام نشد.این جنبش سبب سقوط دیکتاتوری یونان در جولای ۱۹۷۴ شد.

در ۱۷ نوامبر ۱۹۸۹ نیز عده ای از جوانان انجمن جوانان سوسیالیست راهپیمایی را در پراگ صورت دادند طوریکه شمار تظاهرات کنندگان به ۱۵۰۰۰ نفر رسید و سر انجام این حرکت سبب شکل گیری انقلاب مخملین پراگ و سرنگونی حزب کمونیست شد. به همین دلیل ۱۷ نوامبر در چک روز آزادی و دموکراسی نام گرفته است.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق پایان ماه ربیع الاول در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق پایان ماه ربیع الاول در تقویم شمسی برابر است با : روز دوشنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *