تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم شمسی برابر است با :

روز جمعه ۲۵ فروردین سال ۱۴۰۲

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم قمری برابر است با :

روز جمعه ۲۳ رمضان سال ۱۴۴۴

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم میلادی برابر است با :

روز جمعه ۱۴ آوریل سال ۲۰۲۳

 

روز بزرگداشت عطار نیشابوری هر ساله ۲۵ فروردین ماه می‌باشد. محمد عطار نیشابوری از شاعران مشهور بوده است.مصیبت نامه و الهی نامه از آثار اوست.
این سرزمین از گذشته‌های دور تاکنون شعرای زیادی به خود دیده است. یکی از شاعران و عارفان معروف قرن هفتم هجری قمری محمد عطار نیشابوری است. شعرهای این شاعر نامی بیش از آنکه درگیر ردیف و قافیه شده باشد معناگراست. شاید به ظاهر عطار نیشابوری در مقایسه با دیگر شاعران از شهرت کمتری برخوردار باشد اما شعرهایش در زمینه عرفان اسلامی بسیار زیبا سروده شده است.
شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری از شعرای بزرگ و مشهور ادبیات فارسی است. وی در حدود سال ۵۴۰ در روستای «کدکن» یا «شادیاخ» از کناره‌های نیشابور، دیده به جهان گشود. پدر و مادر او، افرادی صالح و ارادتمند خواجه کائنات حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله و سلم بودند و از این رو، فرزند دلبند خود را، هم‌نام حضرت ختمی مرتبت «محمد» نهادند تا این نام نیکو در شخصیت و کمال و الگوپذیری او نقشی بسزا و ارزشمند داشته باشد.

پیشه عطار، فروش گیاهان و گل‌های خوشبو و عطرآگین دارویی بوده است و بدین سبب، در بیشتر شعرهایش از خود به نام عطار یاد می‌کند، خود شیخ عطار در بسیاری از قصاید و غزلیات و مثنوی‌ها گاهی خود را فرید می‌نامد که ظاهرا مخفف لقبش همان فریدالدین می‌باشد. وی به دلیل شغلش، عطاری، از پزشکی نیز آگاهی داشته و روزانه بسیار از بیماران را معاینه و با داروهای گیاهی مداوا می‌کرده است. عطار ظاهرا مردی متمول و متمکن بوده است و بطوریکه خود شیخ می‌فرماید نه تنها احتیاج به کسی نداشته بلکه بیش از آنچه باید داشته و از همه کس فارغ بوده است.

چنانکه از ظاهر آثار عطار بر می‌آید، او بر مذهب اهل سنت بوده است. اظهار ارادت فراوانی که عطار نسبت به خلفای سه‌گانه و شافعی و ابوحنیفه در مثنوی خسرونامه و کتاب تذکره‌الاولیا دارد، به نحوی است که تردید در مذهب او را از بین می‌برد و جایی برای شک باقی نمی‌گذارد. با این حال نسبت به خاندان  اهل بیت خصوصا مولی‌الموحدین علی‌بن ابی‌طالب (ع) اخلاص و ارادتی توم با صدق نیت و حسن اعتقاد دارد.

عطار همزمان با دارو فروشی و درمان بیماران به سرودن شعر می‌پرداخت. اگرچه فهرست دقیقی از آثار او در دست نیست اما تعداد کتاب‌هایی را که به او نسبت داده‌اند، از صد جلد متجاوز است.

آثار مسلم عطار را می‌توان به این قرار دانست:

مصیبت نامه – الهی نامه – اسرار نامه – مختار نامه – مقامات طیور – خسرو نامه – جواهر نامه – شرح القلب – دیوان قصاید و غزلیات

شیخ عطار قریب به هشتاد سال عمر کرده است و این سال عمر با آنچه خود شیخ عطار درباره سنین عمر خود ذکر می‌کند وفق دارد. چنانکه از مجموع گفته‌های مختلف برمی‌آید، سال وفاتش در حدود سال ۶۱۸ در قتل عام نیشابور در فتنه مغول اتفاق افتاده است. به همین منظور روز ۲۵ فروردین ماه در تقویم رسمی کشور به نام عطار نیشابوری نامگذاری شده است و همه ساله مراسم بزرگداشت این شاعر و عارف نامی در شهر نیشابور برگزار می‌شود.

همایش ملی برای روز بزرگداشت عطار نیشابوری ۲۵ فروردین ماه با پیام فرهنگ و ارشاد اسلامی و حضور شخصیت‌ها و عطارشناسان و اندیشمندان در نیشابور برگزار خواهد شد و در این روز پیام احمد مسجد جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در سراسر جهان مخابره خواهد شد و در بیش از ۲۵ کشور جهان آیین و مراسم ویژه بزرگداشت عطار نیشابوری این شاعر و عارف وارسته و شهیر ایران و جهان برگزار خواهد شد.

به مناسبت روز بزرگداشت عطار نیشابوری برنامه‌های این روز با صدا درآمدن (زنگ عرفان) در تمامی مدرسه‌های شهرستان نیشابور آغاز می‌شود و سپس همایش علمی اندیشمندان و محققان علم و ادب و عرفان با حضور برخی از استادان در محل فرهنگسرای سیمرغ در نوبت صبح برگزار خواهد شد و سپس گلباران مقبره عطار نیشابوری، این شاعر و عارف نامی ایران توسط دانش آموزان انجام خواهد شد.

اجرای موسیقی سنتی، انتشار بولتن جهت معرفی اثر و شخصیت عطار نیشابوری، سخنرانی اساتید برجسته دانشگاه و برگزاری نمایشگاه کتاب و صنایع دستی از دیگر برنامه‌های روز بزرگداشت عطار نیشابوری است.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق روز جهانی ماما در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی ماما در تقویم شمسی برابر است با : روز جمعه ۱۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *