تاریخ دقیق جشن خرم روز (زادروز خورشید) در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

در این پست تاریخ دقیق جشن خرم روز (زادروز خورشید) در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

تاریخ دقیق جشن خرم روز (زادروز خورشید) در تقویم شمسی برابر است با :

روز پنجشنبه ۱ دی سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق جشن خرم روز (زادروز خورشید) در تقویم قمری برابر است با :

روز سه شنبه ۲۷ جمادی الاول سال ۱۴۴۴

تاریخ دقیق جشن خرم روز (زادروز خورشید) در تقویم میلادی برابر است با :

روز سه شنبه ۲۲ دسامبر سال ۲۰۲۲

 

ایرانیان باستان ۱ دی ماه را به مناسبت برخورد نام روز با نام ماه، یعنی خوره روز (اولین روز دی ماه) از خور ماه (دی ماه) مقدس می‌شمردند و آن را «روز میلاد خورشید» می‌دانستند. در این روز جشن خرم روز یا خورشید روز برپا می شد.

در گاهشمار ایرانیان باستان هر روز و هر ماه نام ویژه ای داشت. خرم‌روز (خورروز / خورشیدروز) خوره روز (اولین روز دی ماه) از خور ماه (دی ماه) و در واقع روز نخست فصل زمستان و ماه دی است که زادروز خورشید محسوب می شده و این روز جشنی برپا می شده است.

پیروان آیین مهر روز اول دی را به این دلیل که از این روز به بعد کم کم خورشید بیشتر در آسمان می‌پاید و شب‌ها کوتاه‌تر و روزها بلندتر می‌شود روز تولد خورشید می‌دانستند. زمانی ایرانیان باستان سال را از آغاز زمستان و ماه دی یا روز خورشید و ماه خداوند آغاز می‌کردند و در واقع این روز نوروزشان بود که جشن گرفته می شد. زرتشتیان نیز این روز را بسیار محترم شمرده و آنرا «دی دادار جشن» می‌نامند.

روز یکم دی ماه یا همان «خرم روز» روز برابری و برادری و عدالت بشریت بوده است. در این روز تمام مردم، چه شاهان و رعیت همه لباس ساده‌ای به تن می‌کردند تا همه در نظر یکسان و برابر به نظر برسند. همچنین در این روز کارهایی مثل جنگ و خونریزی، شکار در حد کشتن یک مرغ یا گوسفند ممنوع بوده و به شدت از انجام آن‌ها اجتناب می‌شده است. امروزه نیز این تاریخ می تواند همچون شب یلدا بهانه ای برای شادی و شکرگزاری از پروردگار باشد.

مطلب پیشنهادی

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز بزرگداشت عطار نیشابوری در تقویم شمسی برابر است با : روز جمعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *